Městský ústav sociálních služeb Klatovy : FOTOGALERIE

Nepřehlédněte

Oslava 30. let výročí Městského ústavu sociálních služeb Klatovy se uskutečnila 29.1.2024 v kulturním domě Družba.

 Reportáž televize Filmpro 

 

Článek v Klatovském deníku 

Časopis ECHO

Šumava Klatovy

Fotogalerie

Ve středu 28. 2. 2024 jsme se zúčastnili Maškarního plesu seniorů v Kulturním domě v Klatovech. Na masky jsme nezapomněli, pekně jsme se pobavili. Tancovali jsme, popíjeli a něco dobrého na zub jsme si taky dali. Krásnou atmosféru nám ještě podpořily mažoretky z Klatov.


Dne 13. 2. 2024 pořádal náš domov Masopust. Nesměly chybět masky, hudba, občerstvení a něco sladkého. Za doprovdou hudby jsem tancovali, kdo nemohl tancovat, tak nás podporoval tleskáním do rytmu a zpěvem.
Dne 29. 1. 2024 jsme přijali pozvání na oslavu 30. výročí MěúSS. Hned na uvítanou jsme dostali dárek. Celým programem provázel pan Šimon Pečenka. Nesměl chybět projev paní ředitelky a zástupců Města Klatovy. Tentokrát si pro nás MěúSS připravil herečku Uršulu Klukovou, která nás bavila svými historkami ze svého života. K poslechu a k tanci hrála hudební skupina duo Taja.
Díky kávovému a potravinovému automatu si mohou obyvatelé domova dopřát kávu a něco k zakousnutí i v hale. Je tu dostatek místa pro vzájemná setkávání s přáteli i rodinou.
Při letošní pouťové kavárně nám opravdu přálo počasí, mohli jsme tak celé dopoledne strávit venku. Obyvatelé DpS si mohli společně popovídat, poslechnou reprodukovanou hudbu a vychutnat si kávu a pouťové koláče. Zatančit a potěšit nás přijel také folklórní soubor až z daleké Kostariky. Za své vystoupení sklidili velký potlesk a byl také předán dárek v podobě výrobků z keramiky, kterou vyrábějí obyvatelé v rámci tvořivých dílen.
Každoroční oblíbenou akcí našeho domova je letní slavnost, která probíhá koncem června. Díky hezkému počasí mohla celá akce proběhnout venku v okolí DpS. Lidé si mohli zazpívat s kapelou Štreka, která nám přišla zahrát, a své dovednosti nám také přišly ukázat mažoretky. K jídlu se podávaly grilované klobásy, koláčky, káva a v nabídce bylo také čepované pivo i limonáda.
V sobotu 17. 6. 2023 k nám zavítal orchestr ze Základní školy Švihov. Přijel nám zahrát k poslechu a k tanci. Kapelník pan Josef Babka nám vyprávěl o Švihovském hudebním létě, které proběhlo ve dnech 2., 3. a 4. června tohoto roku a účastnilo se ho 17 mládežnických orchestrů (např. z Přeštic, Klatov, Plas, Plzně, Rožmitálu atd.) Orchestr letos slaví 60 let od svého založení. Tak jsme jim popřáli, aby jim to hrálo ještě dlouhá léta. Všichni jsme si odpoledne s orchestrem užili a budeme se těšit, až nás opět poctí svojí návštěvou.
Ve středu 22. 3. 2023 k nám do domova zavítala paní Radka Grösslová z Janovic nad Úhlavou, která se věnuje dekoracím z perníkového těsta. Paní Grösslová přivezla na ukázku ozdobené perníčky s velikonoční tématikou. Pro všechny zúčastněné připravila polevu na zdobení, poté ji rozdala ve zdobících pytlíčkách a uživatelé si následně mohli vyzkoušet zdobení dle své fantazie.
8. 3. 2023 jsme navštívili po velké pauze Kulturní dům v Klatovech, kde se konal Maškarní ples pro seniory. Všichni jsme si zábavu moc užili. Popili jsme, něco dobrého snědli a také jsme si pěkně zatancovali.
Od února 2023 se staly pro uživatele DZR oblíbené každodenní vycházky v okolí domova. Každý den si zájemci vyjdou na hodinovou procházku. Z areálu domova si to namíří nahoru k Hejnu, poté to stočí do vesničky, kde je nádherný výhled na celé okolí. Zde se zahřejí teplou kávou, kterou mají s sebou, a pomalu míří k domovu.
Každé první pondělí v měsíci k nám zavítala harmonika. My jsme si zazpívali, zatancovali a taky něco dobrého s kávičkou snědli.
Dne 18. října 2022 k nám prvně zavítal pan Pavel Svoboda se svou přednáškou o Nepálu. Jeho přednáška byla moc zajímavá, vtáhla všechny účastníky do jiného světa. Všichni se dívali zaujatě a vstřebávali zajímavosti o zemi, která se od České republiky odlišuje kulturou, přírodou i životem lidí, kteří v Nepálu žijí.
Po dlouhých dvou letech jsme 29.6.2022 uspořádali tradiční Letní slavnost. Počasí od rána bylo nejisté, ale riskli jsme to a na odpoledne připravili posezení v altánu i pod slunečníky. Vyplatilo se a my si užili krásné slunečné odpoledne. Dobré pohoštění střídala kvalitní zábava. Paní kuchařky nám upekly výborné koláče, které potěšily ke kávě a ke grilované klobáse se zase výtečně hodilo vychlazené točené pivo. Kromě sportovního vyžití v různých disciplinách, jsme se kulturně osvěžili při vystoupení folklorního souboru z Hrádku u Rokycan. Klienty určitě pobavila i netradiční tombola. Potěšila nás i účast rodinných příslušníků klientů, dobrovolníků ze spolupracující organizace ADRA a také návštěva z MěÚSS Klatovy, p.o. paní Ing. Romany Mazancové a paní ředitelky Bc. Aleny Kleinerové, která si také s chutí zasoutěžila.
Konečně můžeme s klienty vyrážet na různé výlety a akce. Navštívili jsme klatovskou Kolonádu s krásně upraveným parkem, cukrárnu na klatovském náměstí, restauraci "Pod Hůrkou" a samozřejmě jsme nemohli vynechat ani účast na klatovských "Pivních slavnostech 2022". Při všech akcích nám přálo počasí a proto jsme si přivezli mnoho hezkých a veselých zážitků.
Dne 23. června 2022 uživatelé Domova pro seniory, Domova se zvláštním režimem a Domova pro osoby se zdravotním postižením Újezdec navštívili ranč ve vedlejší vesnici v Srbicích, ve kterém majitel p. Bláha všechny mile přivítal. Pro návštěvníky ranče si připravil ukázku výcviku koní. Majitel přivedl tři krásné koně, na kterých nám předvedl drezuru, jednalo se o cviky, při kterých došlo k souladu mezi koněm a jezdcem. Všichni přítomní sledovali drezuru nadšeně, při skocích přes překážku se návštěvníkům až tajil dech. Snahu všech třech koní odměnili uživatelé velkým a vřelým potleskem.
Dne 22. června 2022 do našeho domov prvně zavítal cestovatel s handicapem pan Jakub Greschl, který si pro naše uživatel připravil přednášku o Americe, přednáška byla nejen zajímavá, ale i poučná, na závěr si pan Greschl připravil pro účastníky malý kvíz, při kterém většina přítomných uspěla. Z přednášky si uživatelé odnesli mnoho nových poznatků.
Náš domov 7. 6. 2022 navštivila taneční skupina Modern (možertky mladší i starší) z Klatov. Ukázaly nám jejich sestavy. Lidem se moc líbily, děvčata to byla šikovná. Potom k poslechu hrála skupina "Černí baroni" a mezi tím již pracovnice pro všechny grilovaly vuřty. Vůně se linula po celém Újezdci, ale my jsme se rozdělili a dali jsme i děvčatům a pánům muzikantům. V kuchyni si pro všechny připravili také něco sladkého. Byl to krásný den a všem moc děkujeme.
Dne 24. května 2022 jsme po dvou letech vyrazili s uživateli DpS, DZR a DpZP z Újezdce na výlet. Tentokrát jsme, dle přání uživatelů, navštívili krásné šumavské město Sušici. V Sušici jsme se šli podívat do místního muzea, kde nás nejvíce zaujal pohyblivý betlém. Po návštěvě muzea jsme zamířili do cukrárny na kafíčko, zákusek či pohár. Autobus byl skoro plný, uživatelé si výlet užili.
Jako každý rok i letos naši uživatelé před Velikonocemi vyzdobili celý náš domov a obarvili vajíčka. Během Velikonoc připravil Domov pro osoby se zdravotním postižením, Domov se zvláštním režimem a Domov pro seniory velikonoční výstavu, kde si uživatelé mohli prohlédnout své výrobky z jednotlivých našich služeb. V rámci Velikonoc nás oslovila Dobrovolnická organizace Adra a podarovala naše uživatele. Všichni byli moc spokojeni. Děkujeme...
V tomto roce jsem se už dočkali a pejskové přišli i k nám. Chodí na piškot každou sudou středu v měsíci. Rádi je vidíme, rádi je hladíme a rádi posloucháme o nich vyprávění.
Dobrovolnická organizace ADRA, se kterou dlouhodobě spolupracujeme, připravila zajímavou letní akci - posílání pohlednic z dovolené našim klientům. První vlaštovky už se objevily. Jen houšť a větší kapky :-). Klienti z pohlednic mají velkou radost. Už se moc těší, jak díky nim budou cestovat "prstem po mapě" a dělit se o ty své cestovatelské zážitky. Všem odesilatelům děkujeme a přejeme krásné léto!
S uživateli jsme navštivili Kolonádu v Klatovech. Prošli jsme se kolem Kolonády a pak si dali něco dobrého ke kávě a k pivu. Všem se výlet líbil a byli moc spokojení.
Náš domov provoněla libá vůně. Linula se z kuchyně našeho domova, když uživatelé si z cukety, kterou si sami vypěstovali, pekli buchty k odpolední kávě.
Uživatelé za pomoci aktivizační pracovnice si vypěstovali ředkvičky a bylinky, které jim posloužily jako ingredience k výrobě výborného a zdravého salátu. Salát všem moc chutnal a nezbylo.
V Domově pro seniory v Klatovech se opět po delší pauze pravidelně setkáváme s našimi psími přítelkyněmi - fenkami Fatimou a Dellynou a jejich majitelkou paní Marií Rabasovou. Každá jejich návštěva je vždy netrpělivě očekáváná.... a tak jsou úterky 1x14 dní bezvýhradně zadány psí terapi :-).
Uživatelé s aktivizační pracovnicí dělali podzimní úpravu keřů a uklízeli chodníky kolem domva.
Chtěli bychom touto cestou poděkovat dobrovolníkům z organizace ADRA, městysu Všeruby a dalším jednotlivým dárcům, kteří na vlastní náklady ušili a přinesli krásné roušky pro naše zaměstnance a klienty.

Ještě jednou děkujeme za jejich čas a podporu. :-)
V pátek 20.12. 2019 proběhlo Vánoční posezení. Voněla dobrá káva, klienti mlsali cukroví. K doladění této vánoční pohody jsme si zazpívali koledy a to v doprovodu pana Špedla a pana Vítovce. Překvapením na závěr kavárny byli zástupci obchodního domu Tesco Klatovy, kteří přijeli předat všem obyvatelům vánoční dárky, které si přáli v rámci projektu obchodního domu Tesco - Vánoční strom splněných přání.
Adventní čas je u nás vždy plný akcí. Naši klienti se těší především na vystoupení dětí z mateřských školek. Pravidelně nás navštěvují děti z MŠ Sluníčko, MŠ Luby a MŠ Dolany. Tyto školky nás přišly potěšit i v předvánočním čase v roce 2019 .
4. prosince odpoledne se do našeho domova slétly Mikuláš s andělem a z pekla vylétl čert. Společně obešli všechny klienty a podarovali je sladkým cukrovím, ovocem, buráky a nechybělo ani uhlí. Někteří byli dojatí, jiní se z takové nezvyklé návštěvy těšili a nejeden klient dokonce přednesl krátkou básničku. Celý Domov si toto sváteční naladění velice užil.
A pak že je tato atrakce jen pro děti…:-)
4. prosince 2019 se u nás konala Mikulášská kavárna. Opět po roce byli našimi hosty studenti Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy. Připravili si pro nás výbornou dýňovou buchtu a chuťovky. Nechyběla ani mikulášská nadílka, kterou našim obyvatelům rozdali právě studenti. Celou kavárnu zpestřil harmonikář - pan Čada.
Jak jinak zahájit adventní čas než rozsvícením stromečku? Tato událost se u nás uskutečnila ve čtvrtek 28.11. Paní vedoucí se ujala úvodního slova a přivítala naše obyvatele, jejich rodiny a hosty. Jako každý rok s námi přijely přivítat advent děti z pěveckého sboru Sněženky a machři. Nechybělo ani tradiční občerstvení - svařené víno, teplý čaj a bramboráky.
Ve čtvrtek 14. listopadu se konal 21. Ples seniorů pro naše obyvatele. Letos jsme ho pojali ve stylu STARDANCE. Nechyběla výzdoba, občerstvení, ukázky z pořadu Stardance
a ani krásné společenské šaty, do kterých se oblékly zaměstnankyně našeho domova. K poslechu a tanci nám zahráli manželé Špedlovi.
Ve čtvrtek 5. září 2019 jsme se i my s našimi obyvateli zúčastnili druhého ročníku „Senior festivalu“, který pořádala Oblastní charita Klatovy. Festival se konal v Klatovech u čajovny - U Naší milé Paní. Užili jsme si odpoledne plné hudby a náladu nám nezkazil ani déšť.
5. 9. 2019 jsme navštívili již druhý ročník Senior festivalu. Jako minulý rok bylo bohaté občerstvení i bohatý program. K poslechnu hrál nám všem známý pan Čada. Také jsme si velmi rádi poslechli Astraband, skupinu dětí ze Základní umělecké školy v Klatovech a další. I trošku zamračené a plačtivé počasí nám výbornou atmosféru festivalu nepokazilo.
V úterý 3. 9. jsme mezi námi přivítali našeho již domácího hosta a to pana Šimona Pečenku, který si pro naše uživatele připravil nový pořad s názvem „HEZKY OD PODLAHY“. Vystoupení jsme prvně uspořádali venku před domovem, takže jeho nádherný zpěv byl slyšet po celé vesnici. Počasí nám přálo, bylo krásné babí léto. Účast byla velká, nálada skvělá, zážitek bohatý.
Chtěli jsme si zasportovat, ale měli jsme chuť i na pěkně ugrilovaný "buřt". Zvolili jsme si dvě sportovní disciplíny, a to pétanque a házení měšcem. Kdo měl ještě dosti síly, zacvičil si na fitness strojích. Potom jsme si pěkně pochutnali na grilovaných "buřtech". Odpoledne jsme si pěkně užili.
Pracovnice pro uživatele připravily pět sportovních disciplín. Každý zúčastněný obdržel listinu, kam se zapisovalo, jaký měl výsledek. Přes bojovného a soutěživého ducha se všichni moc bavili. Sportovci dostali sladkou odměnu a ti nejlepší i medaili.
26. 7. 2019 jsme přivítali újezdeckou poutí, která se slaví na Annu. Pouť jsme oslavili pouťovou kavárnou za doprovodu hudby, kterou nám zprostředkoval p. Blábol hrou na akordeon. Také jsme ochutnali pouťové koláče, které pro nás upekli v pekařství Fiala v Klatovech.
25. června jsme navštívili barokní kostel v Přešticích. Prohlídku kostela jsme měli i s výkladem. Mohli jsme si poslechnout velmi zajímavý příběh o obrazu Panny Marie Přeštické. Tento obraz byl uznán za milostný a zázračný. Z Přeštic jsme se jeli občerstvit na Kolonádu. Výlet se nám moc líbil a přinesl nám mnoho nových poznatků.
Dne 4. 6. 2019 jsme se rozhodli, že si ugrilujeme vuřty. K tomu nám zatancovaly děti z tanečního souboru "Šumavánek". Mohli jsme se podívat, jak probíhá agility pro psy a k poslechu nám zahrála hudební skupina ASTRABAND. Sluníčko nám svítilo, atmosféra byla výborná a nám se vůbec nechtělo domů.
V pátek 31.5.2019 jsme se jako každý rok zúčastnili pivních slavností v Klatovech. Ochutnali jsme několik druhů piv, jehož nabídka byla velmi pestrá. A nechyběly ani dobroty jako třeba klobása, bramboráčky a nebo zmrzlina, posezení nám zde zpříjemnila kapela Domažličanka.
Ve čtvrtek 16. května 2019 jsme uspořádali netradiční tvořivou dílnu. Naši klienti společně s PSS instruktorkami připravovali těstovinový salát, na kterém si v závěru moc pochutnali.
Ve čtvrtek 25. dubna 2019 jsme zavítali s našimi obyvateli do klatovské cukrárny Café Park, kde jsme prožili příjemné dopoledne. Každý si objednal na co měl chuť, ať už to byla káva nebo čaj a také něco na zub - pohár, zákusek.... Všichni jsme si moc pochutnali a už se těšíme na příští návštěvu. :-)
Dne 30. 4. 2019 jsme oslavili MÁJ. Ozdobili jsme májku a ugrilovali jsme si vuřty. Zavzpomínali jsme na staré zvyky a na májku za dob našeho mládí. :)
Dne 22. 4. 2019 jsme s uživateli navštívili Velikonoční výstavu v Klubu seniorů v Klatovech. Na výstavě jsme i letos prezentovali naše výrobky a jsme moc rádi, že jsme byli Klubem seniorů opět přizváni. V průběhu týdne výstavu navštívily školy a školky. Děti nám zazpívaly a recitovaly básničky. Atmosféra byla báječná. Naši uživatelé si při prohlídce zakoupili pozornosti pro své blízké.
V úterý 16. dubna 2019 se konala tradiční Velikonoční kavárna, na které nám zahráli heligonkáři - pan Čada a pan Špedl. Podávala se káva, čaj a velikonoční beránek.
Dne 20. března jsme v našem domově přivítali žáky z Čapkovy základní školy Klatovy, kteří si pro naše uživatele připravili různá překvapení.
Na začátku si pro naše uživatele připravili tvoření motýlů. Uživatelé vytvářeli motýli za pomoci žáků.
Potom následovalo pásmo písní, žáci rozdali uživatelům předtištěné písničky, aby se mohli zapojit a zazpívat si s nimi.
V závěru toho dopoledne na nás čekalo divadelní představení „Červená karkulka“, které bylo pojato v rámci muzikálu.
Všichni jsme prožili krásné dopoledne a rozešli jsme se se slibem, že se co nejdříve uvidíme. Na další setkání si uživatelé připraví nějaké lidové písně, které si společně s dětmi zazpívají.
V úterý 19. 3. 2019 jsem se s našimi uživateli zúčastnili oslavy 25. výročí MěúSS Klatovy. Po úvodním slově starosty města Klatov pana Mgr. Rudolfa Salvetra a ředitelky Městského ústavu sociálních služeb Klatovy paní Bc. Aleny Kleinerové vystoupil pan Josef Zíma, který nám zazpíval a také nás pobavil svými historkami. Následovala dechovka Malá kapela Nauše Pepíka. Odpoledne jsme si moc užili a odjížděli jsme s nezapomenutelnými zážitky.
Dne 19. 3. 2019 jsem s našimi uživateli jeli oslavit 25. výročí MěúSS Klatovy. Všichni se moc těšili. Věděli, že na oslavě bude zpívat pan Josef Zíma a zahraje jim také velmi známá dechovka Malá kapela Nauše Pepíka. Oslava se velmi zdařila. Pan Josef Zíma zpíval písně, které jsme si s ním zazpívali. Také nás potěšil vtipným vyprávěním a zavzpomínal na natáčení známé pohádky "Princezna se zlatou hvězdou na čele". Poté nám začala hrát kapela a to už jsme nevydrželi a museli jsme tancovat. Odjížděli jsme plný dojmů a byli jsme prosyceni velmi dobrou náladou.
V pátek 1. března 2019 jsme již druhým rokem oslavili Masopust společně s dětmi z MŠ Dolany, které nám přivezly ukázat své krásné masky. Děti nám zatancovaly, udělaly promenádu, společně jsme se pobavili, zazpívali si a ochutnali masopustní šišky. Celé dopoledne provázela skvělá nálada. :-)
V pátek 22. února 2019 jsme uspořádali zabijačkové hody. Klienti si pochutnávali na jitrnicích, jelitech a libové tlačence. Nechyběl ani pořad o zabijačce a nějaká ta dechovka. :-)
Ve čtvrtek 14. února 2019 se konala tradiční Valentýnská kavárna, na které nám zahráli na své heligonky - pan Čada a pan Špedl. Klienti si mohli pochutnat na výborné kávě, čokoládě a chuťovkách, které si klienti sami připravili. Po celou dobu byla příjemná atmosféra, kterou pánové harmonikáři vytvořili nejen hraním a zpíváním, ale také vtipy, které nám vyprávěli.
Dne 21. 1. 2019 jsme se s našimi uživateli zúčastnili odpoledního posezení pro seniory s povídáním a písničkami paní Pavlíny Filipovské. Spoluúčinkoval Pavel Skalický. Uživatelé byli nadšeni.
Ve čtvrtek 20.12. 2018 a v pátek 21.12.2018 proběhla hned dvě tradiční "Vánoční posezení". Obyvatelé ochutnali cukroví s kávou, zazpívali si vánoční koledy a poslechli si hudební vystoupení pana Petra Vítovce a slečny Evy Havránkové. Jako každý rok , tak i letos přišli - starosta Klatov pan Mgr. Rudolf Salvetr, místostarosta pan Ing. Václav Chroust, tajemník Ing. Milan Jarošík, ředitelka Městského ústavu sociálních služeb Klatovy paní Bc. Alena Kleinerová a vedoucí našeho domova paní Bc. Olga Stahlová, aby všem obyvatelům popřáli veselé Vánoce a vše nejlepší do nadcházejícího roku 2019. Navštívili nás také zástupci obchodního domu Tesco Klatovy, aby předali všem obyvatelům vánoční dárky, které si přáli v rámci projektu právě obchodního domu Tesco - Vánoční strom splněných přání.
Dne 15. 12. 2018 jsme se potěšili s dětmi z MŠ a ZŠ Mochtín, shlédli jsme jejich vystoupení, ve kterém se nám představily jako herci, zpěváci i muzikanti. Uživatelé se zaposlouchali do příběhu, který každý zná. Do dalekého Betléma, kde ve chlívku mezi ovečkami, kravičkami a jiným dobytkem jsou na slámě jesličky, ve kterých ležel Ježíšek a všichni ti, kteří ho mají rádi. Byla to velká sláva, nakonec ho přišli přivítat i tři králové.
Prvně k nám zavítal denní stacionář „KVÍTEK“ z Klatov, který si pro naše uživatelé připravil velmi pěkné vánoční vystoupení plné písní a hudby.
S účinkujícími jsme prožili krásné předvánoční dopoledne, došlo také i na vzájemné předání dárečků mezi uživateli DpS a denního stacionáře.
Adventní čas je u nás, jako každý rok, plný akcí. Naši obyvatelé se těší především na vystoupení dětí z mateřských školek, pravidelně nás navštěvují děti z MŠ Sluníčko, MŠ Luby a MŠ Dolany. Tyto školky nás navštívily i v předvánočním čase v roce 2018 a ukázaly nám svá krásná vystoupení.
V domově jsme uspořádali houslový koncert ČESKOSLOVENSKÉ KOMORNÍ DUO. Na housle hrál Pavel Burdych a na digitální klavír hrála Zuzana Berešová. Byl to krásný zážitek pro naše uživatele.

Advent v domovech započal rozsvícením vánočního stromku za doprovodu pěveckého souboru „Sněženky a machři“ z Masarykovy základní školy Klatovy. Sešlo se nás u stromku mnoho a při zpívání vánočních koled nás na duši pohladilo kouzlo přicházejících Vánoc.
4. prosince 2018 se u nás konala Mikulášská kavárna, která byla opravdu pestrá. Nejprve nás navštívili čertíci z MŠ Dolany, kteří nám zatancovali a zazpívali. Dalšími hosty byli studenti Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy. Ti si pro nás připravili tři výborné druhy chuťovek, obsluhovali naše obyvatele a rozdali jim i mikulášskou nadílku. Celou kavárnu nám také zpestřili harmonikáři - pánové Čada a Špedl.
I letos se před budovou našeho domova uskutečnilo 29.11.2018 Rozsvícení vánočního stromku. Tradičně zde vystoupil pěvecký sbor Sněženky a machři, se kterým si naši obyvatelé a jejich příbuzní zazpívali vánoční koledy. Tentokrát nechyběl ani stánek, kde se podávalo svařené víno a bramboráky. Počasí nám sice nepřálo, byla zima a velký vítr, ale i přesto jsme si to všichni užili. :-)
Ve čtvrtek 15. listopadu se konal 20. Ples seniorů pro naše obyvatele. Jelikož se jednalo o kulatý ročník, chtěli jsme ho něčím oživit a překvapit tak naše obyvatele. Jelikož tento rok slaví naše republika stoleté výročí, pojali jsme ho ve stylu PRVNÍ REPUBLIKY. První republiku nepřipomínala jen výzdoba společenské místnosti, ale i oblečení našich zaměstnankyň. K poslechu a tanci nám zahráli heligonkáři pan Čada a pan Špedl. Na obyvatele také čekalo občerstvení v podání chuťovek a dobrého pití. :-)
Na první listopadový pátek jsme připravili pro naše obyvatele Čokoládové dopoledne. Netradičně se místo kávy podávala horká čokoláda a nechyběla ani ochutnávka různých druhů čokolád. Aby jsme se také o ní něco dozvěděli, pustili jsme si krátké dokumenty právě o čokoládě a na závěr jsme si zahráli pár písniček na přání. Chmurný podzimní den byl hned příjemnější. :-)
V pátek 26. října se konala kavárna s heligonkou. Kromě pana Čady čekalo na naše obyvatele další milé překvapení a tím byly děti z MŠ Mochtín, které nás navštívily poprvé. Připravily si pro nás několik písniček a na závěr nám zahrály pohádku O veliké řepě. Prožili jsme tak krásné páteční dopoledne a těšíme se na další spolupráci
s mochtínskou školkou.
V úterý 23. října 2018 nás navštívily děti z MŠ Luby. Na programu bylo hraní společenských her. Naši obyvatelé si s dětmi zahráli hned několik společenských her jako například - Člověče nezlob se, mikádo, karty, pexeso, domino, skládali puzzle a mnoho dalších. Bylo to velmi vydařené dopoledne plné zábavy. :-)
V rámci týdne sociálních služeb jsme dne 11. 10. 2018 uskutečnili sportovní dopoledne, kde bylo několik sportovních disciplín. Byla připravena i sladká odměna pro všechny. Uživatelé si dopoledne užili a byli velmi spokojení.
Ve středu 19. září 2018 se uskutečnil výlet do ZOO Plasy. Celkem jelo 16 klientů a 9 lidí z řad personálu. Na 9. hodinu byl objednaný autobus, který nás zavezl přímo před ZOO. Prošli jsme si menší, ale o to hezčí zoologickou zahradu, viděli jsme mimo jiné i krásné bílé lvy a tygry. Poté jsme se přesunuli do vedlejší restaurace, kde jsme měli zamluvený Korunovační sál a objednaný společný oběd. S plnými břichy a se zážitky jsme se vraceli zpět do domova. :-)
Naši uživatelé pravidelně navštěvují zahradu, kde se starají o králíky, obdělávají záhonky a také zde cvičí. Z vypěstovaných plodin si sami připravují jednoduché pokrmy, na kterých si potom společně pochutnají na kavárně při poslechu oblíbené hudby nebo sledování českých filmů. Kavárna je u našich uživatelů velice oblíbená.
Ve čtvrtek 6. září 2018 jsme se i my s našimi obyvateli zúčastnili prvního ročníku „Senior festivalu“, který pořádala Oblastní charita Klatovy. Festival se konal v Klatovech u čajovny - U Naší milé Paní. Při krásném počasí jsme si užili odpoledne plné hudby. Účinkovali - kapela EPE´S Band, Astraband, pan Čada na harmoniku a pan Krois na pilu.
Dne 6. září 2018 jsme se účastnili prvního „Senior festivalu“, který byl uspořádán Oblastní charitou Klatovy. Festival se konal na zeleném trávníku u čajovny v Pavlíkově ulice při krásném skoro letním počasí. Běhme odpoledne se nám představily kapely EPE´S Band, Astraband, poté nám také zahrál p. Čada na harmoniku a p. Krois na pilu. Pro všechny přítomné to byl neopakovatelný zážitek. Domů jsme přijeli plný dojmů a krásných zážitků.
Dne 3. 8. 2018 nás navštívil pan Vítovec. Zahrál a zazpíval nám se sólovou zpěvačkou pro radost. Pan Vítovec je mezi našimi uživateli již znám, protože jsme si ho u nás v domově nejednou mohli poslechnout.
Dne 27. 7. 2018 proběhla v domově pouťová kavárna v doprovodu kapely „Černí baroni“. Uživatelé si pochutnali na kávičce a pouťových koláčích, kapela to rozjela na plné obrátky, takže hudby a zpěvu byl plný domov.
Dne 12. července 2018 jsme mezi námi přivítali kouzelníka Waldini, který nám zpříjemnil horké letní dopoledne. Uživatelé si mohli vyzkoušet kouzlení, naučili se různé kouzelnické triky. Zpočátku byli uživatelé velmi nedůvěřiví, po chvilce si je kouzelník získal tak, že se sami zapojovali do kouzelnických triků.
Dne 6. července 2018 nás v rámci folklorního festivalu Klatovy navštívil taneční soubor z Polska. Připravil si pro naše uživatele půlhodinové pásmo tanců a zpěvu. Počasí nám přálo, tanečníci vystupovali venku na prostranství před hlavní budovou, uživatelé byli spokojeni, bylo to pro ně zpestření všedních dnů.
Jak je u nás již tradicí, tak i letos nám předvedl své vystoupení jeden z folklorních souborů, který v Klatovech vystupoval v rámci
25. Mezinárodního folklorního festivalu. Tentokrát nás navštívili členové folklorního souboru Kysučan ze Slovenska. Vystoupení se konalo 6. července 2018 a účast byla opravdu veliká.
Ve středu 4. července 2018 se uskutečnila ve společenské místnosti našeho domova tradiční Pouťová kavárna. Podávala se káva a pouťový koláč. Nechyběl ani pan Čada se svou harmonikou.
Dne 26. června 2018 jsme uskutečnili výlet dle přání uživatelů, tentokráte jsme navštívili Zámek KOZEL. Účast byla opravdu velká, výletu se účastnili i uživatelé pohybující se na invalidním vozíku či pomoci chodítek. Terén k zámku byl pro ně dosti obtížný, přesto všichni dorazili do cíle. Možnost prohlídky zámku využilo přes půlku uživatelů, všichni byli z prohlídky nadšeni. Poté jsme se občerstvili v místní cukrárně a odjížděli jsme zpět k domovu.
První Letní den jsme v našem domově řádně oslavili a to Letní slavností, která se konala právě ve čtvrtek 21. června 2018. Grilovaly se klobásy, nechybělo ani točené pivo a milovníci sladkého si pochutnávali na koláčkách. K poslechu nám zahráli Měcholupští seňoři. I letos byla pro naše obyvatele, kteří se této slavnosti zúčastnili, připravena tombola. Odpoledne jsme si všichni moc užili. :-)
Dne 6. června 2018 jsme uspořádali již druhé grilování vuřtů. V loňském roce se grilování natolik osvědčilo, že uživatelé raději přivítali grilování před hlavní budovou než opékání na velkém ohni na nádvoří. Bylo to také z důvodu většího stínu a menšího horka. I letos nám počasí přálo, sluníčko se nad námi smilovalo a neposílalo k nám své největší paprsky, začal také trochu foukat vítr, a tak posezení bylo příjemné. Na začátku jsme shlédli několik tanečních vystoupení skupin z Domu dětí a mládeže v Klatovech a také skupinu Marty Dance z Klatov. Vystoupení se povedla, uživatelům se moc líbilo. Po vystoupení jsme si pochutnali na špekáčcích a pak jsme se zaposlouchali do muziky v podání p. Trčaly a
p. Tomana.
V pátek 1.6.2018 začaly klatovské Pivní slavnosti a my na nich samozřejmě nesměli chybět. :-) Počasí se povedlo jako každý rok a my si mohli vychutnat pivo, jehož nabídka byla velmi pestrá. Ochutnali jsme také nějaké ty dobroty jako třeba klobásu, bramboráčky a nebo zmrzlinu, posezení nám zde zpříjemnila dechová hudba v podání kapely Domažličanka. Už se těšíme na příští pivní slavnosti.
Dne 25. 5. 2018 jsme navštívili Bowling v Klatovech. Všichni si zasoutěžili, dobře se pobavili a občerstvili. Všem se bowling moc líbil a chtějí si mezi sebou opět zasoutěžit. Návštěvu bowlingu si určitě zopakují.
Dne 18. května 2018 jsme prvně mezi námi přivítali dětský divadelní spolek z Dětského domova Měcholupy. Zpočátku se herci velice ostýchali, ale když jim naše obecenstvo začalo tleskat, tréma byla ta tam a herci se do toho pořádně pustili. Představení bylo ještě doplněno pásmem písní, tanců a recitace. S dětmi jsme prožili příjemné páteční dopoledne.
Dne 30. dubna 2018 jsme přivítali MÁJ zdobením májky, při kterém jsme si ugrilovali vuřty a poslechli hudbu z reproduktoru. Přálo nám krásné počasí, účastníci si zavzpomínali na mládí, zazpívali si a pochutnali na prvních letošních grilovaných vuřtech.
Dne 29. 4. 2018 jsme se zájemci měli možnost shlédnout divadelní představení „Lucerna“, které se hrálo v kulturním domě Družba v Klatovech. Představení odehrál ochotnický divadelní spolek Bolešiny a Újezd u Plánice. Všem divákům se Lucerna moc líbila. Dle slov jedné účastnice: „Byl to pro nás bohatý, kulturní zážitek."
19. dubna 2018 - Zatímco jedna část obyvatel našeho domova mlsala v cukrárně, druhá část vzpomínala na dětská léta při hraní společenských her s dětmi z MŠ Dolany. Zahráli si hned několik společenských her jako například - Člověče nezlob se, pexeso, domino, stolní fotbálek, skládali puzzle a mnoho dalších.
19. dubna 2018 jsme navštívili s našimi obyvateli klatovskou Cukrárnu Varesina Caffe, kde jsme společně prožili příjemné dopoledne. Každý si objednal na co měl chuť, ať už to byla káva nebo čaj a také něco na zub - pohár, zákusek.... Všichni jsme si moc pochutnali a už se těšíme, až se tam vrátíme a opět si zamlsáme. :-)
Dubnový pátek 13. nám zpříjemnili Měcholupští seňoři, kteří nás párkrát do roka navštíví a potěší nás svými písničkami.
Ve středu 28. března 2018 se konala tradiční Velikonoční kavárna, na které nám zahráli na své heligonky - pan Čada a pan Špedl. Klienti si mohli pochutnat na výborné kávě a jako zákusek byl pro ně připravený velikonoční beránek. Po celou dobu byla příjemná atmosféra, kterou pánové harmonikáři vytvořili nejen hraním a zpíváním, ale také vtipy, které nám vyprávěli. Do zpívání se zapojili i naši klienti a na konci všichni odcházeli spokojeni.
V úterý 27. března 2018 nás navštívily děti z Mateřské školy Luby. U společného vyrábění jsme tak strávili příjemné dopoledne. :-)
V pátek 23. února jsme oslavili Masopust společně s dětmi z MŠ Dolany, které nám přivezly ukázat své krásné masky. S touto akcí byly také spojené zabijačkové hody. Klienti i děti z MŠ měli možnost ochutnat jitrnice, jelita i libovou tlačenku. Jedna maska byla hezčí než druhá, děti nám zatancovaly, udělaly promenádu, společně jsme se pobavili, zazpívali si a všichni jsme odcházeli spokojeni. :-)
9. února – 25. února 2018 se konaly Zimní Olympijské hry (ZOH) v jihokorejském Pchjongčchangu. Tato významná sportovní akce nezůstala bez povšimnutí ani u nás v domově. Po celé konání her byly ve vestibulu domova vystavěné tři panely, které se týkaly právě ZOH. Na dvou panelech se klienti i návštěvníci mohli dozvědět něco z historie ZOH a zavzpomínat na československé medailisty. Třetí panel patřil právě hrám, které se konaly v Jižní Korei. Na každý den byl zde vyvěšen program her a aktuálně byla doplňována i jména českých medailistů.

Ve čtvrtek 22. února se v rámci ZOH u nás v domově konal olympijský kvíz, kterého se zúčastnili naši klienti v hojném počtu. Soutěžily proti sobě dva týmy a ten vítězný si odnesl čokoládové medaile. :-)
26. ledna 2018 nás navštívili jako již pravidelně členové Klubu Křišťál Klatovy. Strávili jsme společně krásné a pohodové lednové dopoledne u kávy, které bylo zpestřené o recitování zimních básniček v podání právě členů Klubu Křišťál a také o známé skladby, které nám na klávesy zahráli pan Kříž a pan Matas a my si tak mohli společně zazpívat.
Měsíc březen v rámci aktivit představoval výrobu dekoračních předmětů z keramiky a jiných materiálů. Tyto předměty se vyráběly na Velikonoční výstavu, která se konala v Klubu seniorů v Klatovech. Uživatelé domova jen nevyrábí. Každé pondělí někteří uživatelé si chodí zazpívat a zatancovat s harmonikou k našim sousedům do domova pro seniory. Ve středu si mohou vyšívat pro radost a nebo si vyspravovat, co je potřeba. K dispozici je i šicí stroj. Od ledna každý čtvrtek se uživatelé pravidelně scházejí a cvičí. V pátek trénují paměť.
V sobotu 17. března 2018 jsme zavítali na Festival dechovek, který se konal v Kulturním domě Družba. K poslechu nám hrála Domažličanka, Veselka Ladislava Kubeše, Mistříňanka a Malá dechová hudba Rubín. Všichni byli velmi spokojení a těší se na další kulturní akce, kterých se zúčastníme.
Klub seniorů pořádal v kulturním domě Družba Maškarní ples seniorů. K poslechu a tanci hrála hudební kapela Akodr. Skvěle jsme se bavili, užívali jsme si nádhernou hudbu a někteří se také pustili do tance. Strávili jsme zde moc příjemné odpoledne.
Dne 6. února 2018 jsme pořádali v Domově pro seniory masopustní zábavu. O hudbu se nám postarali naši známí – p. Trčala a p. Toman. Masek se sešlo opravu hodně. Masopustní zábavy se také zúčastnili uživatelé a personál DpZP. Zábava se protáhla do večerních hodin. Všichni byli velmi spokojení.
Ve čtvrtek 21.12. 2017 proběhlo tradiční "Vánoční posezení". Obyvatelé ochutnali cukroví s kávou a společně si s paní Mgr. Renatou Moserovou zazpívali vánoční koledy. Jako každý rok v tento čas, tak i letos přišli - starosta Klatov pan Mgr. Rudolf Salvetr, místostarostové pan Ing. Václav Chroust a pan Ing. Martin Kříž, ředitelka Městského ústavu sociálních služeb Klatovy paní Bc. Alena Kleinerová a vedoucí našeho domova paní Bc. Olga Stahlová, aby všem obyvatelům popřáli veselé Vánoce a vše nejlepší do nadcházejícího roku 2018. Na závěr nás navštívili zástupci obchodního domu Tesco Klatovy, aby předali všem obyvatelům vánoční dárky, které si přáli v rámci projektu právě obchodního domu Tesco - Vánoční strom splněných přání.
Uživatelka domova projevila zájem oslavit své narozeniny se všemi uživateli i personálem. Oslava se uskutečnila. Při přípravě sladkého pohoštění pomáhali někteří uživatelé a pracovnice. Na oslavě se hodně zpívalo a veselilo. Oslavenkyně byla velmi spokojená.
Ve středu 20. prosince 2017 nám předvánoční čas zpříjemnili svým hudebním vystoupením pan Petr Vítovec a slečna Eva Havránková. Nebyla to ale jediná návštěva v tento den. Dárkový koš plný dobrot, který našim uživatelům věnovali zaměstnanci Městského úřadu Klatovy přinesl pan Bc. Josef Kinský.
Dne 15.11.2017 jsme se prvně zúčastnili Plesu seniorů, který pořádal Klub seniorů společně s MěÚSS Klatovy. Ples se uskutečnil v kulturním domě Družba v Klatovech od 13,30 hodin. Jelikož se přihlásilo více zájemců, byl pro ně objednán autobus, který odjížděl od domova v 13,00 hodin. Ihned při vstupu do sálu nás přivítala hudba kapely Červená sedma. Atmosféra v sále byla přímo vynikající, celý kulturní dům zpíval a tančil. Strávili jsme zde velmi pěkné odpoledne, všichni účastníci plesu byli moc spokojeni a příjemně unaveni. Při zpáteční cestě se všichni shodli, že to musíme příští rok zopakovat. A tak již nyní se těšíme na další PLES SENIORŮ.
8. prosince 2017 se u nás konala netradiční Mikulášská kavárna. Netradiční byla tím, že byla bez Mikuláše. Navštívil nás pouze anděl, který všem uživatelům nadělil něco na zub. Celou kavárnu nám také zpestřili harmonikáři - pánové Čada a Špedl.
Dne 5. 3. 2019 se pořádala na budově DpS masopustní zábava. K poslechu a k tanci nám zahráli pan Trčala a pan Toman. Účast byla veliká a všichni se velmi dobře bavili.
Jako každý rok se 30. listopadu 2017 konalo Rozsvícení vánočního stromku a to před budovou našeho domova. Tradičně zde vystoupil pěvecký sbor Sněženky a machři, se kterým si naši uživatelé a jejich příbuzní zazpívali vánoční koledy. Na zahřátí se podávalo svařené víno a pro chuť bramboráky. Sněhu jsme se sice nedočkali, ale i přesto jsme načerpali tu pravou vánoční atmosféru. :-)
16. listopadu 2017 jsme uspořádali v pořadí již 19. Ples seniorů, který se konal ve společenský místnosti domova. K tanci a poslechu nám zahráli Černí baroni a že se opravdu tančilo se můžete přesvědčit v této fotogalerii. Po celou dobu plesu byla skvělá atmosféra, všichni se bavili a pochutnávali si na občerstvení, které zdobilo jejich stoly.
Dne 30.11.2017 jsme měli možnost přivítat mezi námi spisovatelku Danku Šárkovou, která nejen píše krásné knihy, ale také cestuje. Její beseda, která byla zaměřena na exotické země, byla zpestřena ukázkami z jejích knih. Strávili jsme s ní velmi příjemné podzimní dopoledne.
Již po několikáté nás 1. listopadu navštívil pan PhDr. Jan Duchek generálmajor v.v..Připravil si pro nás další zajímavou přednášku ze svých cest po světě. Tentokráte nám vyprávěl o krásném ostrově s názvem MADEIRA, který se svou manželkou navštívil nedávno. I tato přednáška všechny nadchla a už se těšíme na další. :-)
Ve čtvrtek 19. října za námi opět přijely děti z MŠ Luby. V plánu bylo podzimní vyrábění - tentokrát děti společně s klienty vyráběli listy z barevných papírů, obličeje, na které lepili listy a další hezké věci. Jak dětí, tak i našich klientů se sešlo dost a vznikly opravdu krásné výrobky, kterými jsme vyzdobili náš domov.
Jako tradičně každý měsíc, tak i v červenci se konala oblíbená kavárna s heligonkami. V pátek 28.7.2017 nám zpříjemnili dopoledne pánové Čada a Špedl. Naši uživatelé se sešli v hojném počtu, pochutnali si na výborné kávě a s harmonikáři si zazpívali známé české písničky. :-)
V rámci Týdne sociálních služeb se uskutečnila v Domově pro osoby se zdravotním postižením v Újezdci dne 6. 10. 2017 od 13:30 hod. Módní přehlídka. Modelové a modelky z řad uživatelů se velmi pečlivě připravovali za pomoci personálu. Na přehlídku si uživatelé i něco dobrého upekli. Diváci i samotní aktéři byli velmi spokojeni a na dobrém cukroví si na závěr všichni pochutnali.
V Domově pro seniory Újezdec je poskytována pro uživatele nová služba - Canisterapie, kterou v domově zajišťuje p. Rendl se svým psem – fenka Sára. Sára dochází se svým pánem do domova 1x týdně, vždy v sobotu dopoledne. Senioři jsou vždy z její návštěvy nadšeni, canisterapeutický pes promění atmosféru a přinese spoustu lásky a motivace k životu. Canisterapeutické aktivity probíhají většinou individuálně na pokojích uživatelů. Po návštěvě jsou senioři nabyti energií a chutí do života. Jsme rádi, že můžeme seniorům tuto službu zprostředkovat.
Dne 14.10.2017 nás navštívil spolek ochotníků z Nýrska, kteří si pro nás připravili divadelní představení s názvem „Kojná z Pajreku“. I v malém prostoru, ve kterém se sešlo hodně diváků, byla velmi příjemná atmosféra. Herci měli krásné dobové kostýmy a diváci byli nadšeni jejich vystoupením.
Dne 20. září 2017 jsme uskutečnili výlet do Bezděkovského pivovaru. Celkem jelo 24 klientů a 9 lidí z řad personálu. Na 10. hodinu byl objednaný autobus, který nás přivezl přímo před pivovar, kde jsme měli rezervovaný prostorný salónek. Každý si objednal pivo dle vlastního výběru a místní sládek nám dal zajímavou přednášku o pivovaru a vaření piva. Poté jsme si pochutnali na výborném hovězím guláši. Jelikož počasí bylo příznivé a nikomu se domů ještě nechtělo, využili jsme terasu přímo před pivovarem a potrénovali paměť při zábavné hře Bingo. Samozřejmě byly připravené i ceny pro vítěze, kterých bylo hned několik. Zpět do domova jsme odjížděli spokojeni a se slovy, že se budeme rádi vracet. :-)
Ve středu 30.8.2017 se uskutečnila netradiční tvořivá dílna, kde naši klienti společně s PSS instruktorkou připravovali tři druhy chuťovek, na kterých si pochutnali i s ostatními klienty hned druhý den na dopolední kavárně.
Dne 31.8.2017 nám zlepšilo den dopolední vystoupení pana Vítovce. Naši klienti si mohli vychutnat výbornou kávu a pochutnávali si také na chuťovkách, které si sami den předtím připravili.
V úterý 29.8.2017 jsme se vydali s uživateli naší služby na Kolonádu, která se nachází v Mercadinových sadech v Klatovech. K dopravě tam i zpět jsme využili Městskou hromadnou dopravu. Počasí nám přálo, a tak jsme se mohli naplno kochat krásami, který tento park přináší. Využili jsme také posezení před Kolonádou, kde jsme se občerstvili a někteří si i zavzpomínali. :-)
Uživatelé navštívili Kolonádu v městském parku v Klatovech. Výlet jsme uskutečnili v úterý 1. 8. 2017. Provozovatel Kolonády nám otevřel v dopoledních hodinách a my jsme si mohli zakoupit i občerstvení, což nebývá obvyklé. Tímto mu děkujeme. Po občerstvení někteří se zdatnějších uživatelů se vydali na procházku pro parku. Méně zdatní využili pohodlných laviček ve stínu stromů a kochali se krásným pohledem na okolí Kolonády. Všichni s údivem sledovali ze země tryskající vodu, která je zdejší atrakcí pro návštěvníky a v horkých dnech může posloužit i pro osvěžení. Za všechny účastníky výletu vyjadřuji velkou spokojenost.
Jako každý rok na klatovskou pouť, tak i letos nás přišel potěšit svým vystoupením jeden z folklorních souborů, který v Klatovech vystupoval v rámci 24. Mezinárodního folklorního festivalu. Své vystoupení nám předvedli tentokrát naši sousedé ze Slovenska a to v pátek 7.července.
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ